A pótbefizetés fontossága gazdasági társaságoknál
Mi a pótbefizetés és mikor indokolt?
A gazdasági társaságok életében előfordulhatnak olyan nehéz időszakok, amikor a vállalkozás működésének fenntartásához további tőkebevonásra van szükség. Ilyen helyzetekben a leggyorsabb megoldást a társaság veszteségeinek pótbefizetéssel történő fedezése jelentheti. Ez a módszer különösen előnyös lehet, ha a cég nem szeretne vagy nem tud banki hitelt felvenni, esetleg a hitelfelvétel feltételei számára kedvezőtlenek lennének. Fontos tudni, hogy a pótbefizetés kizárólag a veszteségek fedezésére használható fel, nem pedig új beruházások finanszírozására.
A pótbefizetés jogi alapjai
A pótbefizetés lehetőségét és annak szabályait a gazdasági társaság létesítő okiratában kell rögzíteni. Többszemélyes társaságnál a társasági szerződésben szükséges meghatározni a pótbefizetés elrendelésének gyakoriságát, mértékét és a teljesítésének módját. Egyszemélyes kft esetében ennél egyszerűbb a helyzet, hiszen az egyedüli tulajdonos saját határozatával rendelkezhet a pótbefizetésről.
A legfontosabb tudnivalók a teljesítés szabályairól
A pótbefizetés elrendeléséről a társaság legfőbb szerve dönt határozat formájában. A határozatnak részletesen tartalmaznia kell a befizetés ütemezését, határidejét és azt is, hogy pontosan milyen mértékű veszteség fedezésére szolgál. A vagyoni hozzájárulást általában a tagok tulajdoni hányaduk arányában kötelesek teljesíteni, hacsak a társasági szerződés másképp nem rendelkezik.
A nem teljesítés következményei
Amennyiben egy tag nem teljesíti a pótbefizetési kötelezettségét, akkor a társaság írásbeli felszólítást küld, amelyben 30 napos határidőt biztosít a teljesítésre. Ha ezután sem történik meg a befizetés, akkor a tag tagsági jogviszonya automatikusan megszűnhet. Ez egy rendkívül súlyos következmény, amelyet minden tulajdonosnak érdemes komolyan vennie.
A befizetett összegek visszafizetése
A veszteségek fedezésére fel nem használt pótbefizetés a tagok részére visszajár. A visszafizetés azonban csak akkor történhet meg, amikor már nem szükséges a befizetett összeg a társaság veszteségeinek fedezésére, és minden tag teljesítette a vagyoni hozzájárulását. Lényeges megjegyezni, hogy a pótbefizetés nem növeli a tag üzletrészének értékét, tehát ha később értékesíteni kívánja tulajdonrészét, ezeket az összegeket nem számíthatja bele az üzletrész értékébe.
Vagyonszerzési illeték részletfizetési kérelem tudnivalók
A részletfizetés lehetőségének jelentősége
Az ingatlanvásárlás és egyéb vagyonszerzés során felmerülő illetékkötelezettség gyakran jelentős anyagi terhet jelent. Ha Ön nehéz anyagi helyzetbe került, vagy egyszerűen csak könnyebbséget jelentene a kisebb részletekben történő fizetés, érdemes megfontolnia a vagyonszerzési illeték részletfizetési kérelem benyújtását. Ez a lehetőség sokaknak nyújthat valódi segítséget, hiszen a fizetési határidő meghosszabbítása vagy a részletfizetés engedélyezése komoly könnyebbséget jelenthet a családi költségvetés számára.
A kérelem benyújtásának feltételei
A vagyonszerzési illeték részletfizetési kérelem elbírálása során az adóhatóság több szempontot is figyelembe vesz. Fontos, hogy a kérelmező hitelt érdemlően bizonyítsa, hogy pénzügyi helyzete indokolja a fizetési könnyítést. Ehhez részletes indoklást kell csatolni, amely egyértelműen bemutatja a kérelmező jelenlegi anyagi helyzetét. A kérelemben javaslatot kell tenni a részletfizetés ütemezésére is, amelyhez érdemes reális, teljesíthető határidőket megjelölni.
A kérelemhez csatolni kell minden olyan dokumentumot, amely alátámasztja a pénzügyi nehézségeket – például jövedelemigazolást, jelentős kiadásokat igazoló számlákat, vagy egyéb, a fizetési nehézséget igazoló iratokat. Az adóhatóság csak akkor engedélyezi a részletfizetést, ha meggyőződik arról, hogy a kérelmező valóban nehéz anyagi helyzetben van, de képes lesz teljesíteni a részletfizetési feltételeket.
A kérelem benyújtásának módja és határideje
A vagyonszerzési illeték részletfizetési kérelem benyújtható személyesen, postai úton vagy elektronikusan az ügyfélkapun keresztül. Az elektronikus ügyintézés egyre népszerűbb, hiszen gyorsabb, kényelmesebb és követhetőbb az eljárás. A kérelmet az illetékfizetési határidő lejárta előtt érdemes benyújtani, így elkerülhető a késedelmi pótlék felszámítása.
A részletfizetési megállapodás betartásának fontossága
A részletfizetési kérelem pozitív elbírálása esetén különösen fontos, hogy az adózó pontosan betartsa a megállapodásban rögzített fizetési határidőket és összegeket. Ha akár egyetlen részlet befizetésével is késedelembe esik, az adóhatóság visszavonhatja a kedvezményt, és a teljes hátralékos összeg egy összegben válik esedékessé. Érdemes ezért olyan részletfizetési ütemezést kérni, amely biztonsággal teljesíthető.
A részletfizetés ideje alatt továbbra is figyelemmel kell kísérni az adóhatóság értesítéseit, és bármilyen változás esetén (például javuló vagy romló anyagi helyzet) érdemes felvenni a kapcsolatot az illetékes hatósággal. Ha a pénzügyi helyzet jelentősen javul, megfontolható a hátralék korábbi kifizetése is, ezzel elkerülhető a hosszabb távon fizetendő esetleges kamat.